Touch for Health, One Brain, Stress Release, LEAP 1-2. tanfolyamok és 1 napos képzések

Elfogadás a gyakorlatban

Elfogadás a gyakorlatban. Mit jelent az elfogadás, és miért olyan fontos? Mit kell tenned, hogy Nálad is működjön?

Elfogadás a gyakorlatban
Elfogadás a gyakorlatban

Az elfogadás a pszichológiában több jelentéssel is bír.
Az egyik, hogy elfogadom azt az érzést, vagy helyzetet, amelyben vagyok anélkül, hogy tiltakoznék ellene, vagy szembehelyezkednék vele. Ebben a bejegyzésben erről a témáról olvashatsz.

Az elfogadás meghatározása a pszichológiában: „Az egyén beleegyezése egy helyzet valóságába, felismerve egy folyamatot vagy állapotot anélkül, hogy megpróbálná megváltoztatni vagy tiltakozni ellene. A fogalom jelentésében közel áll a latin acquiēscere szóból eredő belenyugváshoz.”

Az elfogadást úgy is meghatározhatjuk, mint hajlandóságot egy helyzet, akár egy nehéz helyzet elviselésére.

Ilyenkor tisztában vagy az érzelmeiddel, és elfogadod azokat olyannak, amilyenek. Akkor is, ha ezek éppen rossz érzések. Például: „Ez a dolog nekem fáj”. Nem akarod őket letagadni, elnyomni, elkerülni.  

Ha mégis így teszel, nagyon sok energiába kerül, hogy a valódi érzéseidet „bezárd a fiókba”. Továbbá, ha nem fogadod el, hogy vannak rossz érzéseid, akkor az éned egy részét elfojtod.

Ha elfogadásban vagy, akkor a jelenben vagy. Nem a múltban – „mi lett volna, ha”. És nem is a jövőben – „bárcsak így vagy úgy történne”. A teljes tudatoddal a jelenre fókuszálsz.

Elfogadás a gyakorlatban – Elengedés

Elfogadás a gyakorlatban - elengedés
Elfogadás a gyakorlatban – elengedés

Bizonyos szempontból az érzelmek elfogadása azt is jelenti, hogy elfogadjuk, hogy az érzelmek megváltoznak.

A mostanában nagyon népszerű elengedés technikája éppen ezzel van kapcsolatban:
Hagyod, hogy megjelenjen benned az érzelem, elfogadod, hogy megjelent, elfogadod, hogy ettől rosszul érzed magad, és tudod, hogy el fog múlni. Mert egészen biztos, hogy el fog múlni.
Ha nem akarod elnyomni, akkor ki tud teljesedni, teljes erejével tud tombolni benned, és ezáltal el is tud múlni.
Ha nem az elfogadásba „helyezed magad”, hanem az ellenállásba, akkor a rossz érzések újra és újra fel akarnak majd törni benned.

Elfogadás a gyakorlatban – A szándék

Kiemelendő, hogy az elfogadás szándékos cselekedet. Más szóval, ez egy választás, a Te választásod.
Tehát mindig megvan a lehetőséged, hogy úgy dönts, hogy elfogadod azt a helyzetet, amiben éppen vagy.

Nagyon fontos, hogy az ELFOGADÁS nem jelent beletörődést, és nem jelent feladást. És azt sem jelenti, hogy nem változtatsz a helyzeten. Sőt, éppen ellenkezőleg: a jelenlegi helyzet elfogadása az alapja a változtatásnak.
Hiszen, ha letagadod, elnyomod az érzéseidet, nem fogod tudni, hogy min kell változtatnod. És ha nem tudod, hogy éppen hol vagy, honnan indulsz, akkor hogyan tudod meghatározni az utat, és a cél eléréséhez szükséges lépéseket?
Tehát az aktuális helyzet elfogadása nélkül képtelen leszel sikeresen változtatni a helyzeten. Nem tudsz továbblépni, beleragadsz az érzelembe, és ez az elakadás mindaddig megmarad, amíg SZÁNDÉKOSAN és TUDATOSAN úgy nem döntesz, hogy ELFOGADOD és VÁLTOZTATSZ.

“Nagyon sok ember azt hiszi, hogy az elfogadás egyet jelent azzal, hogy ’Hát nem tehetek mást, bele kell törődnöm a dologba’. Ez azonban valójában nem elfogadás! Az elfogadás szó egy békés, mosolygós állapotot takar, amelyben nincs harag, nincs feszültség. Ott béke van. Belső béke és mosoly.”
Csernus Imre

Elfogadás a gyakorlatban
Elfogadás a gyakorlatban

Miért olyan fontos az elfogadás?

Az elfogadás azt jelenti, hogy megbékélsz azzal, ahogyan a dolgok ebben a pillanatban állnak. Ezzel békét teremtesz a lelkedben, és ezt a békés frekvenciát fogod kisugározni a többi ember felé és a világba.

Életünk helyzetei folyamatosan – sőt néha egészen váratlanul is – változnak. Ha elfogadunk minden olyan helyzetet, amellyel szembesülnünk kell, akár jó vagy rossz, az tartós békét és elégedettséget ad nekünk.

Emlékszel még a cikk elején szereplő meghatározásra? – „A fogalom jelentésében közel áll a latin acquiēscere szóból eredő belenyugváshoz.” Azaz az elfogadás nyugalmat teremt benned.

Ekkor kilépsz a saját utadból, és elindulsz a fejlődés és a növekedés útján.

Minél többször gyakorolod az elfogadást, annál inkább látni fogod, hogy minden pillanatnak megvan a maga célja, és észreveszed a leckéket, amiket meg kell tanulnod.

Elfogadás a gyakorlatban
Elfogadás a gyakorlatban

Van a pszichológiában egy alapfogalom: a reziliencia. Jelentése: rugalmas ellenálló képesség a hétköznapi, vagy éppen kritikus változásokkal szemben. Vagyis a reziliencia azt jelenti, hogy mennyire vagyunk képesek megbirkózni az akadályokkal, nehéz élethelyzetekkel. 

A reziliencia egyik legfontosabb pillére az elfogadás. Amikor számunkra kellemetlen esemény következik be, muszáj elfogadnunk azokat a tényeket, amelyeken nem tudunk változtatni.
Ha például elbocsátottak a munkahelyünkről, akkor ez egy tény, amin nem tudunk változtatni. Ilyenkor a legtöbb esetben rossz érzések jelennek meg bennünk: veszteség, félelem a jövőtől, megalázottság, kétségbeesés stb. Érdemes elfogadnunk azt, hogy ezek természetes érzések, és ezeknek a negatív érzelmeknek is van létjogosultságuk. Ha elfogadjuk őket, majd elengedjük őket, akkor tudunk továbblépni.
A dühöngés, csüggedés, szomorkodás után/helyett a legjobb hozzáállás ehhez a helyzethez, ha új lehetőségek kincses ládájaként tekintünk rá.
Ha észreveszed az eseményekben rejlő leckét, akkor tanulhatsz ebből a helyzetből és fejlődhetsz általa. Ha elfogadás helyett beleragadsz a negatív érzéseidbe, akkor egy újabb elakadást hozol létre az életedben, amivel további akadályokat gördítesz a saját utadba.

Miért olyan nehéz az elfogadás?

Mert fel kell adnunk addigi nézőpontunkat, vagyis más szemszögből kell a dolgokra néznünk. Fel kell adnunk azt az álláspontot, hogy a dolgoknak úgy kell történnie, ahogy mi akarjuk.
Legtöbbünknek ez nem egyszerű.

Elfogadás a gyakorlatbanHogyan tudsz változtatni?

1. Először is tudatosítanod kell magadban, hogy most ez van, ezt és ezt érzem. Vagy, hogy most ebben a helyzetben, állapotban vagyok. Próbáld meg elkerülni, hogy a helyzeteket jónak vagy rossznak minősítsd! Egyszerűen csak úgy tekints rájuk, amilyenek! Tudatosan dönts úgy, hogy elfogadod az érzést, a helyzetet!

2. Azután kérdezd meg magadtól, hogy miért érzed ezt! Mi az, ami ezt az érzést kiváltotta benned? Mi történt? Milyen szituációban voltál? Ki és mit tett, ami miatt megjelent ez az érzelem? Miért reagáltál így? Miért kerültél ebbe a helyzetbe, mi vezetett idáig?

3. Figyelj befelé, és derítsd ki, fogalmazd meg, hogy mit szeretnél helyette! Gondold végig, hogy mit kell tenned ahhoz, hogy elérd azt, amit szeretnél!

4. Cselekedj! Tedd meg azokat a lépéseket, amik kivezetnek a helyzetből, vagy megváltoztatják az érzéseidet!

Elfogadás a gyakorlatban - cselekvés
Elfogadás a gyakorlatban

Az egyszerűbb esetekben a fenti lépések elegendőek ahhoz, hogy kimozdítsd magad egy kellemetlen helyzetből, vagy megszabadulj egy rossz érzéstől.
De, amikor komolyabb elakadás van, akkor ez nem megy ennyire egyszerűen. Nem mindig sikerül „a saját hajadnál fogva” kirángatni magad a gödörből. Ne keseredj el, ez nem jelenti azt, hogy valami gond van Veled! Ez csak annyit jelent, hogy Te is ember vagy. Hidd el, másnak is vannak nehézségei.Az elfogadás a gyakorlatban nem mindig könnyű.

Ilyenkor jobb, ha valamilyen külső támogatást kérsz. Néha elég egy objektív külső szemlélő véleménye, egy támogató családtag, vagy egy baráti beszélgetés. De ha igazán nehéz helyzeteket kell megoldanod, vagy ha könnyebben és biztonságosabb módon szeretnéd elérni a változást, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

Ha gyorsabban akarsz fejlődni, és szeretnéd megérteni az elakadások okait, akkor érdemes elindulni az önismeret, önfejlesztés útján, és mélyebben megismerkedni a témával.

A kineziológia egy kiváló módszer ehhez. Megtanítja, hogy hogyan lehet az érzéseinket is összhangba hozni azzal, amit szeretnénk megtenni. És megtanítja azt is, hogy hogyan tudod az elakadások okait testi, érzelmi és energetikai szinteken is megtalálni és feloldani gyengéd módon.

CSATLAKOZZ FB CSOPORTUNKHOZ, ahol még több információt és kiegészítő anyagot találsz, és beszélgethetsz, kérdezhetsz a témáról, és A CSOPORT GYAKORLATÁBAN is részt vehetsz: Kineziológia Tanfolyam Csoportunk

Gyere el bármelyik kineziológia képzésünkre, ha szeretnél:

  • hasonló gondolkodású emberek között fejlődni és töltődni!
  • komoly terápiás tapasztalatunkból „tudásmorzsákat felcsippenteni”!
  • türelmes és figyelmes oktatók támogatásával megismerkedni a kineziológiával!

Kineziológia képzéseink:

Induló tanfolyamok:
ÁR, HELYSZÍN, IDŐPONT
Bővebb információ tanfolyamainkról: TANFOLYAMOK LEÍRÁSA

ELFOGADÁS – A HÓNAP TÉMÁJA

A HÓNAP TÉMÁJA: AZ ELFOGADÁS
A HÓNAP TÉMÁJA: AZ ELFOGADÁS

ELFOGADÁS témájú írások és mindenféle egyéb hasznos ismeretek gyűjteménye. Cikkek, gyakorlati tanácsok, videók, ötletek, idézetek, képek.

Tégy KVANTUM LEAPést a kineziológiában:
LEAP-agyintegráció és Neuro-kineziológia magyar oktatóktól!
ESETLEÍRÁSOK bejegyzésünkben konkrét esetekről olvashatsz.

KOMPLEX kineziológia képzési út nálunk (kezdőtől a speciális haladó szintig): https://kineziologiatanfolyam.hu/komlpex-kineziologia-kepzes/

OLVASS további hasznos információkat a tanfolyamokról:

Feliratkozás hírlevélre!

Ha először jársz az oldalunkon, ITT KEZDD a böngészést: KINEZIOLÓGIA-TANFOLYAM FŐOLDAL
OLVASD EL blogbejegyzéseinket kineziológia, stresszoldás és önismeret témákban: BLOG, GYORSSEGÉLY, TIPPEK
Összefoglaló a képzéseinkről: KINEZIOLÓGUS KÉPZÉS BUDAPESTEN
OLVASS további érdekességeket a kineziológiáról az alábbi honlapjainkon:  agyintegracio.hu és harmonizalas.hu

Kövess minket a FACEBOOKON is: Kineziológia tanfolyam Oldal
CSATLAKOZZ A CSOPORTUNKHOZ: Kineziológia Tanfolyam Csoportunk
Youtube csatornánk: https://www.youtube.com/channel/UCP-C2jZJU7D0i1dNtC-jnjw

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük