Touch for Health, One Brain, Stress Release, LEAP 1-2. tanfolyamok és 1 napos képzések

MIT TEHETÜNK KRÍZISEK IDEJÉN?

„Meg kell értenünk, hogy a dolgok nem mindig úgy alakulnak, ahogyan elterveztük. Ha mindig azt várjuk az élettől, hogy sorban és kiszámíthatóan megvalósuljanak a terveink, hamarosan csalódni fogunk. Amennyiben a nyafogást és a panaszkodást választjuk, csak a szenvedéseinket hosszabbítjuk meg. Ami elé állít minket az élet, azon nem változtathatunk, de a hozzáállásunkon igen.”

dr. Babai László

7 Hatékony gyakorlat a krízisek okozta stressz csökkentésére

A fenti idézettel összefüggésben a legfontosabb, hogy fogadd el az éppen fennálló helyzetet, ami nem azt jelenti, hogy beletörődsz, és feladod.

Az elfogadás azt jelenti, hogy nem áldozatként tekintesz magadra. Nem a külső körülményeket okolod a dolgok alakulásáért (ezzel nem sokat segítesz magadon), hanem a jelen helyzetedből kiindulva megoldásokat keresel és változtatsz azon, amin tudsz változtatni.
Bátran tudatosítsd magadban, hogy igen, most valami rossz dolog történt veled! És igen, előfordul, hogy tehetetlennek érzed magad, félsz, dühös vagy, esetleg bűntudatot, vagy veszteséget érzel, vagy valamilyen más rossz érzés kerített hatalmába. Fogadd el ezt is, hiszen a negatív érzelmek megjelenése természetes dolog egy krízisben!

Gondold végig, hogy mit tanulhatsz a kialakult helyzetből, hogyan fejlődhetsz általa!
A tanulás egyfelől jelenti azt, hogy felismerem és megértem, hogy mi az oka annak, ami velem történt.
Másfelől azt is jelenti, hogy észreveszem a változtatás szükségességét és elkezdek változtatni a hozzáállásomon, gondolkodásmódomon, viselkedésemen, tetteimen. Ezek a belülről induló változások fogják aztán majd eredményezni azt, hogy a helyzet a kívánt irányba kezdjen alakulni és végül megoldódjon a probléma.

Mit tehetünk krízisek idején?

Egy nehéz élethelyzet megoldása általában hosszabb időt vesz igénybe, és sokszor nagyon komoly kihívást jelent. Sajnos nincs olyan varázspálcánk, amivel egy krízist pillanatok alatt meg tudnánk szüntetni, de segítségképpen álljon itt néhány jó tanács és gyakorlati módszer, melyekkel a nehéz élethelyzetekben megjelenő stresszt elviselhetőbbé teheted:

1. tipp krízishelyzet idejére:  Figyeld meg önmagad!

A kineziológiában „noticing”-nek nevezik ezt a módszert. Magyarul az „önmegfigyelés” szó fejezi ki talán a legjobban a lényegét.
Segítségével azonosítani tudjuk a bennünk jelenlévő érzeteket és tudatosíthatjuk, hogy ezek hogyan változnak az alkalmazott módszerek hatására. Krízisek, krízishelyzet idején már az is könnyíthet a lelkünkön, hogy képesek vagyunk pozitív váltoást elérni.

Helyezkedj el kényelmesen! Irányítsd a figyelmedet a testedre és figyeld meg, hogy mit érzel a különböző területeken, az izmokban, a bőrödön és a testeden belül is! Feszülést, meleget, hideget, bizsergést, fájdalmat, vagy más kellemes, vagy kellemetlen érzeteket? Haladj végig az egész testeden!

Ezután figyeld meg a gondolataid áramlását! Cikáznak, gyorsan, vagy inkább lassan áramlanak? Zavaróak, vagy megnyugtatóak, rendezettek?   

Milyen érzelmek, érzések vannak benned? (Ha sikerül az érzelmeidet azonosítanod, valószínűleg könnyebben szembe tudsz majd velük nézni, ami sokszor már önmagában is segít egy kicsit.)  

Ha ezzel a módszerrel megfigyeled magad a különböző stressz-kezelő technikák alkalmazása előtt és után, jobban észre fogod venni magadon a bekövetkezett változásokat

2.   Irányítsd a gondolataidat krízishelyzet esetén is!

Amire a figyelmed irányítod, az előbb-utóbb elhatalmasodik az életedben. Meg lehet tanulni a gondolatok pozitív irányba terelését, és ez a stresszhelyzeteket jóval elviselhetőbbé teszi.

A pozitív tartalmú gondolatok pozitív érzelmeket váltanak ki, amitől jobban fogod magad érezni. Gondolj minél többször olyan dolgokra, és tegyél olyan dolgokat, amik jó érzéseket keltenek benned!

Az elméd csodálatos dolgokra képes. Higgy benne, hogy képes vagy megoldani a problémákat!

3.   Végezz gondolat-nagytakarítást krízisek esetén is!

Az Silva-féle agykontroll tanfolyamokon tanítják az alábbi módszert, nagyon ajánlom mindenkinek, remekül működik (nem csak krízisek, krízishelyzet kapcsán).

Ha azon kapod magad, hogy borús, vagy félelemmel teli gondolatok vannak a fejedben, mondd ki magadban, vagy hangosan, hogy „Töröld, töröld!”. – ezzel utasítod az elmédet, hogy a negatív gondolatot törölje.

Ezután rögtön jeleníts meg elmédben szép, vidám, örömteli képeket és gondolj valami kellemes dologra! Az agyunk képekben gondolkodik, és mivel egyszerre csak egy kép lehet jelen az elmédben, ha pozitív képet vizualizálsz, akkor nem engedsz teret a negatív dolgoknak.

Ha rendszeresen használod ezt a módszert, egy idő után észre fogod venni, hogy egyre többször kellemes, pozitív gondolatok töltik ki elmédet.

4.   NLP aláfestő zene

Ez a módszer egy NLP (Neuro Lingvisztikus Programozás) technika. A nem túl kellemetlen problémák esetében működik a legjobban, de nagyobb ügyeknél (akár krízisek, krízishelyzet idején) is megpróbálhatod használni.

Lazíts el magad, és gondolj arra a dologra, ami stresszt, frusztrációt kelt benned! Egy konkrét esetet válassz, ami már megtörtént veled!

Vetíts le erről a dologról elmédben egy rövid, kb. fél perces filmet úgy, mintha kívülről néznéd! Figyeld meg, hogy érzed magad!

Ezután válassz magadban egy könnyű, vidám, tempós zenét! Lehet valós zeneszám, vagy elkezdhetsz „megalkotni” egy saját dallamot, a lényeg, hogy ne szomorú, vagy komor legyen.
Hagyd egy rövid ideig, hogy ez a zene hangosan szóljon a fejedben, és közben indítsd el játszd le az eredeti filmedet!

Ellenőrzésképpen játszd le újra a filmet zene nélkül és figyeld meg, hogy most hogyan érzed magad!

5.   Relaxálj, meditálj, lazíts!

Stresszhelyzetben az elméd elcsendesítése, a cikázó gondolatok lelassítása segít abban, hogy könnyebben megtaláld a helyes megoldásokat a problémádra és megszabadulj a negatív érzésektől. Általában is jó dolog, ha valaki rendszeresen időt tud fordítani relaxálásra, meditációra, és még inkább fontos ez krízishelyzetben, erős stressz esetén.

Az interneten rengeteg videó és hanganyagot találsz ehhez. Ha kezdő vagy, akkor szerintem célszerű először valami olyat választani, ami a testrészek, izmok ellazításán keresztül éri el az ellazulást. De persze bármilyen más technikát is használhatsz, ami neked megfelel.

Mélyen ellazult állapotban a tested is könnyebben javítja ki a stressz által okozott esetleges elváltozásokat, és ilyenkor be tudnak indulni az öngyógyító folyamatok. Ez krízisek, krízishelyzet idején különösen fontos!

6.   Homlok-tarkó tartás krízisek idején is

krízis homlok tarkó tartás

Ez egy kineziológiában gyakran alkalmazott technika, amit szinte bármilyen esetben tudsz használni a stressz-szinted csökkentésére.

Helyezkedj el kényelmesen és tedd egyik tenyered a homlokodra, a másikat pedig a tarkód felett a nyakszirtedre (a koponyád alsó részére). Lazán, de határozottan tartsd a kezeidet, ne nyomd erősen a fejed.

A kineziológiában addig szoktuk tartani ezt a pozíciót a kliensnél, amíg érezzük a homlok és a nyakszirt „pulzálását”. Ha esetleg nem érzed meg könnyen ezt a pulzálást, akkor addig maradj ebben a helyzetben, amíg csökken benned a feszültség a krízisek, krízishelyzet kapcsán, vagy sóhajtasz egyet.

7.  tipp krízishelyzet esetére: Told el a képet

Ülj le kényelmesen és lazulj el egy kicsit!

Gondolj egy kellemetlen, frusztráló, vagy félelmetes helyzetre! Jeleníts meg elmédben erről egy képet bármilyen módon, ahogyan „lelki szemeid” előtt megjelenik! Figyeld meg, hogyan érzed magad!

Nézd ezt a képet pár másodpercig, ezután képzeletben kezdd el eltolni magadtól. Lásd úgy, mintha folyamatosan távolodna és egyre kisebbé és színtelenebbé válna, egészen addig, amíg teljesen el nem tűnik a távolban!

Most figyeld meg újra, hogy érzed magad, miközben az eredeti képre gondolsz! Ha szükséges, csináld meg többször is ezt a képeltolást, amíg azt nem érzed, hogy jelentősen csökkent a stressz-szinted!

Használd a számodra legmegfelelőbbet krízishelyzet esetén

Használd a fenti módszerek közül azokat, amelyek számodra a legtesthezállóbbak annyiszor, amennyiszer szükséged van rájuk! Remélhetőleg hozzájárulnak majd problémád megoldásához.

De mi van, ha nem tudom megcsinálni?

Egy dolog tudni, hogy mit kéne tenni és egy másik dolog, hogy képesek vagyunk-e rá! Néha belső akadályokba ütközünk. Ráadásul – ahogy már az elején megjegyeztem – a fentiek nem csodaszerek és nem oldanak meg mindent! Lehetnek olyan élethelyetek, akár emberek / embertípusok… amik/akik néha érthetetlen módon, vissza-visszatérően váltanak ki bennünk negatív érzéseket. Ezekben az esetekben érdemes külső segítséget kérni, hogy hosszabb távú változást érhessünk el.

Hasonló bejegyzések: PRAKTIKÁK, TIPPEK

Ha szeretnéd tudni, mivel foglalkozunk: KINEZIOLÓGIA TANFOLYAM BEMUTATKOZÁS

Tégy KVANTUM LEAPést a kineziológiában:
LEAP-agyintegráció és Neuro-kineziológia magyar oktatóktól!
ESETLEÍRÁSOK bejegyzésünkben konkrét esetekről olvashatsz.

KOMPLEX kineziológia képzési út nálunk (kezdőtől a speciális haladó szintig): https://kineziologiatanfolyam.hu/komlpex-kineziologia-kepzes/

OLVASS további hasznos információkat a tanfolyamokról:

Feliratkozás hírlevélre!

Ha először jársz az oldalunkon, ITT KEZDD a böngészést: KINEZIOLÓGIA-TANFOLYAM FŐOLDAL
OLVASD EL blogbejegyzéseinket kineziológia, stresszoldás és önismeret témákban: BLOG, GYORSSEGÉLY, TIPPEK
Összefoglaló a képzéseinkről: KINEZIOLÓGUS KÉPZÉS BUDAPESTEN
OLVASS további érdekességeket a kineziológiáról az alábbi honlapjainkon:  agyintegracio.hu és harmonizalas.hu

Kövess minket a FACEBOOKON is: Kineziológia tanfolyam Oldal
CSATLAKOZZ A CSOPORTUNKHOZ: Kineziológia Tanfolyam Csoportunk
Youtube csatornánk: https://www.youtube.com/channel/UCP-C2jZJU7D0i1dNtC-jnjw

Talán ezek is érdekesek: