Touch for Health, One Brain, Stress Release, LEAP 1-2. tanfolyamok és 1 napos képzések

A láthatatlan kór

Mi az a láthatatlan kór, amely észrevétlenül károsítja az immunrendszert és alattomosan rombolja a szervezetünket? Hogyan tudsz ellene hatékonyan és természetes módon védekezni? Megtudhatod, ha elolvasod a cikket!
 

Hogyan éltük túl a … bármit?

A túlélés záloga az, hogy rendkívül gyorsan tudjunk reagálni az életünket veszélyeztető helyzetekre. Például amikor az erdőben egy kígyóval találjuk szembe magunkat, akkor van legnagyobb esélyünk a kígyómarás elkerülésére, ha azonnal mozdulatlanná válunk, mivel a kígyó a mozgást érzékeli.

Ilyenkor nem kifizetődő végiggondolni azt, hogy ez a kígyónak látszó valami egyáltalán kígyó-e, és ha igen, akkor veszélyes-e, vagy sem, és ha megmarna minket, akkor vajon mennyi idő alatt hatna a mérge, és hol van a legközelebbi orvos, és van-e ott ellenanyag.
Mire mindezt tudatosan végiggondolnánk, és azután eldöntenénk, hogy „na jó, ez veszélyesnek tűnik, akkor most talán váljunk mozdulatlanná”, addigra már rég megmarna minket az a bizonyos kígyó, és nagy valószínűséggel esélyünk sem lenne az életben maradásra.

A láthatatlan kór

Tehát az evolúció során azok az őseink élték túl az ilyen helyzeteket, akik a kígyónak látszó „valamik” láttán morfondírozás helyett azonnal mozdulatlanná merevedtek. Aztán mikor már elmúlt a veszély, vagy kiderült, hogy csak egy fáról lelógó ártalmatlan inda volt az, amit kígyónak néztek, akkor nyugodtan átgondolhatták a helyzet tanulságait, vagy megcsodálhatták az inda szép zöld színét.
Vagyis mi azoknak az emberelődöknek a génjeit örököltük, akik a lassúbb, tudatos gondolkodás helyett az azonnali, ösztönös cselekvés stratégiáját alkalmazták vészhelyzetben.

Manapság a vészhelyzet már nem a kígyó, és nem is a kardfogú tigris. Manapság a vészhelyzet a hírekben látott borzalmak, a teljesíthetetlennek érzett határidők, az elfogyni nem akaró teendők, az iskolai elvárások, a matekdolgozat, a munkahely elvesztésének réme, a folyamatosan pittyegő kütyük, a mindenféle ideáloknak megfelelni akarás képében leselkedik ránk. És nem csak időnként, és nem csak az erdőben, hanem szinte mindig és szinte mindenhonnan.

Stresszorok
Stresszorok

Ezeket a vészhelyzeteket nevezhetjük úgy is, hogy stresszor.
És ha az agyunk ezeket stresszhelyzeteket pont olyan veszélyesnek ítéli, mint a kígyónak látszó dolgokat az erdőben, akkor pont ugyanolyan élettani reakciót vált ki bennünk, mint a kígyóval való találkozás esetében.

Mi történik ilyenkor a testünkben?

Elindul az „üss vagy fuss” reakció. Ismerős a kifejezés, ugye? De mit is jelent ez tulajdonképpen?

Üss vagy fuss
Üss vagy fuss

A testünk felkészül a harcra vagy a menekülésre. Bizonyos funkciókat és szerveket aktívál, másokat minimálisra kapcsol. Ilyenkor azokra a területekre irányul intenzívebben a vérkeringés, amik a nagyon erőteljes fizikai aktivitáshoz fontosak.
A futáshoz vagy a fizikai küzdelemhez szükséges a vázizmok működése, és az intenzív izommunkához sok oxigént és tápanyagot kell az izmokba juttatni. Ezért fokozódik az izmok vérellátása, és gyorsul a szívverés és a légzés.
Ugyanakkor vészhelyzetben nincs szükség emésztésre, kiválasztásra, az immunrendszer működésére. Ezért ezeknek a szerveknek csökken a vérellátása, takarékra kapcsolja őket a testünk.

Hogyan szabályozódik ez a folyamat?

A láthatatlan kór – Ki a főnök stresszhelyzetben?

Az idegrendszer egyik része a vegetatív idegrendszer, más néven autonóm idegrendszer. Azért nevezik így, mert önállóan, az akaratunktól függetlenül működik. A zsigeri funkciókat, szerveink és mirigyeink működését, a létfenntartáshoz szükséges folyamatokat irányítja. Pl. szívműködés, légzés, emésztés, kiválasztás.

A vegetatív szabályozás két, ellentétes hatású idegrendszeri működés eredményeként alakul ki, melyek neve: szimpatikus és paraszimpatikus rendszer.

Szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/az-egeszseges-eletmod/az-egeszseges-eletmod/az-ember-idegrendszere/a-vegetativ-idegrendszer

A két rész egymással összekapcsoltan működik, az aktivitásuk közötti egyensúly tartja fenn a stabil belső élettani környezetet a testünkben. A külső tényezőktől függ, hogy egy adott pillanatban melyik rendszer irányít, és melyik idegrendszeri működés által kialakított hatások érvényesülnek.

A SZIMPATIKUS idegrendszer, mint vészvezérlő

Funkciója, hogy felkészítse és mozgósítsa a szervezetet a stresszhelyzetekre, a hirtelen nagyobb terhelések elviselésére, a veszélyhelyzetek leküzdésére, amikor gyors erőkifejtésre van szükség, pl. félelem, düh.
Aktiválódása vészreakciót vált ki: Üss vagy fuss.

A PARASZIMPATIKUS idegrendszer, mint nyugalmi felelős

Feladata a szervezet nyugalmi helyzetének visszaállítása, a regenerálás, és a raktárak feltöltése. A paraszimpatikus rész segít megőrizni és tárolni az energiát, például az emésztés, és a tápanyagok felszívódásának elősegítésével.
Működése az energia megőrzésére és újratermelésére irányul: Pihenj és eméssz.

Az autonóm idegrendszer szimpatikus és paraszimpatikus része általában ellentétesen szabályozza egy szerv, vagy mirigy működését: aktíválja, serkenti, vagy lelassítja, leállítja.
Például szimpatikus hatásra a szívverés és a légzés gyorsul, paraszimpatikus hatásra mindkettő lelassul. Az emésztőszervek és az immunszervek működése paraszimpatikus hatásra fokozódik, szimpatikus hatásra csökken.

Stresszmentes állapotban, nyugalmi helyzetben a paraszimpatikus működés dominál.
Minél több időt töltünk „paraszimpatikus üzemmódban”, annál hosszabban és hatékonyabban tudnak működni testünk természetes hibajavító folyamatai, tehát annál jobban tudunk regenerálódni.

A láthatatlan kórAz alattomos immungyilkos

Hogyan rombol stressz?
Miért működik gyengébben az immunrendszer a stressz következtében?

Stressz esetén a szimpatikus idegrendszer veszi át az uralmat. Ennek hatására bizonyos szervek (pl. szív) túlterhelődnek a fokozott működés miatt, mások működése pedig túlzottan lecsökken, elégtelenné válik a keringésük és a tápanyagellátásuk (pl. emésztőrendszer). Az immunrendszer működése is csökken, mivel ennek működtetése sok energiát igényel, de nem létfontosságú a harc esetén.
Tehát a hosszan fennálló stressz jelentős élettani károkat okoz a szervezetünkben.

A láthatatlan kór

Ha sok időt töltünk a szimpatikus működésben, azaz sokat vagyunk stresszhatás alatt, akkor nem csak a szerveink túlzott, vagy elégtelen működését sínyli meg a testünk, de megnő az esélye a betegségek kialakulásának is, mivel az immunrendszer nem tudja megfelelően ellátni a feladatát.

A komoly veszélyt az jelenti, hogy az esetek többségében nem is vagyunk tudatában annak, hogy éppen túlélési üzemmódra kapcsolt a szervezetünk, mivel a vegetatív, azaz az autonóm idegrendszer akaratunktól függetlenül, tudatalatti szinten működik.

És ahogy már az elején leírtam, a stressz jelentős mennyiségben van jelen az életünkben teljesen normális életvitel esetén is, ugyanis minden komolyabb kihívás, rossz hír, elvárás, megfelelni akarás élettani szempontból stresszt jelent számunkra.
Ilyenkor a szimpatikus idegrendszer készenléti „üzemmódban” tartja a testünket, és a stresszállapot fennmarad az összes károsító hatásával együtt.

Hogyan védekezhetünk ez ellen?
Meg kell tanulni felismerni, kezelni és csökkenteni a stresszt!

A láthatatlan kór ellen természetes stresszcsökkentés!

A kineziológia az egyik leghatékonyabb és legcélratörőbb stresszfeltáró és stresszkezelő módszer. Miért?
Mert a kineziológiai izomtesztelés segítségével meg tudjuk állapítani azt, hogy mi a stressz mélyebb oka, milyen mértékű a stresszhatás, és mely rendszereinkben van jelen a stressz miatt kialakult egyensúlytalanság.
A kineziológiai módszerekkel biztonságos és nagyon egyszerű módon tudjuk helyreállítani a test saját regeneráló, öngyógyító képességét, hatékonyan tudjuk oldani a stresszt és visszaállítani az megbomlott egyensúlyt.

Azokat a folyamatokat tudjuk az izomtesztelés segítségével feltárni és oldani, amelyek a tudatalatti szinteken láthatatlanul károsítják a szervezetünket és rombolják az immunrendszerünket.

Tanuld meg helyreállítani szervezeted egyensúlyát természetes módszerekkel!
Tanuld meg, hogyan segíthesz másoknak is ebben!
Tanulj Te is kineziológiát!

RÉSZLETES TÁJÉKOZTATÓ: Kineziológia tanfolyamok leírása

Tégy KVANTUM LEAPést a kineziológiában:
LEAP-agyintegráció és Neuro-kineziológia magyar oktatóktól!
ESETLEÍRÁSOK bejegyzésünkben konkrét esetekről olvashatsz.

KOMPLEX kineziológia képzési út nálunk (kezdőtől a speciális haladó szintig): https://kineziologiatanfolyam.hu/komlpex-kineziologia-kepzes/

OLVASS további hasznos információkat a tanfolyamokról:

Feliratkozás hírlevélre!

Ha először jársz az oldalunkon, ITT KEZDD a böngészést: KINEZIOLÓGIA-TANFOLYAM FŐOLDAL
OLVASD EL blogbejegyzéseinket kineziológia, stresszoldás és önismeret témákban: BLOG, GYORSSEGÉLY, TIPPEK
Összefoglaló a képzéseinkről: KINEZIOLÓGUS KÉPZÉS BUDAPESTEN
OLVASS további érdekességeket a kineziológiáról az alábbi honlapjainkon:  agyintegracio.hu és harmonizalas.hu

Kövess minket a FACEBOOKON is: Kineziológia tanfolyam Oldal
CSATLAKOZZ A CSOPORTUNKHOZ: Kineziológia Tanfolyam Csoportunk
Youtube csatornánk: https://www.youtube.com/channel/UCP-C2jZJU7D0i1dNtC-jnjw

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük